top of page

Poročilo o delu za leto 2024

  • brankoravnik
  • Jul 29
  • 2 min read

ree

POVZETEK

Varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano spremlja ravnanja deležnikov v verigi preskrbe s hrano, objavlja primere dobrih poslovnih praks na spletni strani varuha in o tem obvešča javnost, v skladu s predpisi, ki urejajo varstvo osebnih podatkov in varovanje poslovnih skrivnosti. Varuh priglasi Javni agenciji Republike Slovenije za varstvo konkurence (v nadaljnjem besedilu: AVK) morebitna nedovoljena ravnanja v verigi preskrbe s hrano.


Usmeritve za delovanje varuha v mandatnem obdobju 2024 do 2029:

Spodbujanje sodelovanja v verigi preskrbe s hrano, spremljanje nedovoljenih ravnanj, spremljanje in promocija dobrih praks, priprava zadevnih analiz, raziskav in strokovnih poročil, sodelovanje na mednarodnem področju, podajanje pobud za spremembo ali prilagoditev zakonodaje, sodelovanje z javnostjo


Aktivnosti v letu 2024:

Ob nastopu mandata so bila izvedena srečanja z vodstvi organizacij, ki zastopajo posamezne deležnike v verigi preskrbe s hrano, in v celotnem letu tudi s posameznimi deležniki v verigi. Namenjena so bila izmenjavi stališč in pridobivanju informacij o aktualnih razmerah v verigi. Predstavil sem delovanje in stališča varuha na več dogodkih ter na svojo pobudo organiziral več srečanj z namenom obravnave aktualnih vsebin, povezanih s prednostnimi nalogami varuha.


Zaznane slabe prakse in nedovoljena ravnanja:

Opozarjal sem na trend naraščanja prehranskih izdelkov pod trgovsko blagovno znamko, kar ima dolgoročno negativne posledice na položaj živilskopredelovalne industrije. Seznanil sem se s problematiko pogojevanja uporabe embalaže kupca, kar dobaviteljem povzroča dodatne stroške. Posebno pozornost sem namenil prodaji živilskih proizvodov pod nabavno ceno, kar ima lahko zelo negativne posledice na razvoj lokalne preskrbe s hrano. Zaznani so bili primer zaračunavanja povračila za storitve, ki niso bile vnaprej dogovorjene, in kršitve določil o obveznosti sklepanja pisnih pogodb. Prejel sem tudi informacije o izkoriščanju nevednosti kupcev v sistemu javnega naročanja. V posameznih primerih so kupci zaračunavali marketinške aktivnosti, ki so za dobavitelje pomenile nesorazmerno visok delež stroškov glede na prodajo.


Dobre prakse v verigi preskrbe s hrano:

Da bi se vzpostavili sistematično in organizirano zaznavanje ter predstavljanje in poudarjanje dobrih praks, sem ocenil, da bi bil najustreznejši način dela, da se navedeno izvede v sklopu aktivnosti projekta Agrobiznis, ki je medijsko-poslovni projekt za ustvarjanje poslovne odličnosti in uspešnosti v kmetijstvu in živilskopredelovalni industriji. V okviru natečaja je bilo za priznanje nominiranih deset primerov dobrih praks.


Ugotovitve, komentarji, mnenja priporočila

Razlike med deležniki v verigi so zelo velike in očitne, prav tako v posameznih panogah. Glavna ugotovitev je, da odnosi v verigi temeljijo na tekmovalnosti in ne sodelovanju. Druga ugotovitev, na katero so opozarjali vsi deležniki, je, da je prišlo do pomembnega preobrata v nakupnih navadah potrošnikov, in sicer kot posledica inflacijskih gibanj ter tudi odgovorov nanje.

Za spremembo delovanja verige, premik od drže tekmovalnosti k sodelovanju, morali vnovič vzpostaviti aktivnosti v okviru kodeksa dobrih poslovnih praks med deležniki v agroživilski verigi ter okrepiti dialog, medsebojno razumevanje, ozaveščanje in dogovor na področju sodelovanja. Hkrati moramo vsi znova opredeliti svoj odnos do hrane. Predlagane so tudi zakonodajne rešitve v podporo boljšemu delovanju verige in drugi sistemski ukrepi, ki so bili v središču pozornosti varuha v letu 2024.


Financiranje varuha je potekalo v skladu s sprejetim proračunom.


Prenos Poročila o delu varuha za leto 2024 in Sklepa Vlade o seznanitvi s poročilom:





Branko Ravnik Varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano

 
 
 

Comments


VARUH ODNOSOV V VERIGI PRESKRBE S HRANO

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Dunajska 22, 1000 Ljubljana

Politika piškotkov

 

bottom of page